The 93rd Annual Academy Awards reminded us that some pretty great films came out in 2020. Despite the rocky year we had where movie theaters shut down and films were delayed, there were many that preserved. There were some great wins yesterday, such as The Eternals Director Chloe Zhao winning Best Director for the Oscar-winning Nomadland and Sir Anthony Hopkins winning for The Father.
Below is the full list, provided by Movieweb:
Best Picture
Nomadland (Searchlight Pictures)
The Father (Sony Pictures Classics)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
BEST ACTOR
Anthony Hopkins (The Father)
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)
BEST ACTRESS
Frances McDormand (Nomadland)
Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States v. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)
BEST SUPPORTING ACTOR
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)
BEST SUPPORTING ACTRESS
Yuh-jung Youn (Minari)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
BEST DIRECTOR
Chloé Zhao (Nomadland)
Thomas Vinterberg (Another Round)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Father, Christopher Hampton, Florian Zeller
Borat Subsequent Moviefilm, Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
Nomadland, Chloé Zhao
One Night in Miami, Kemp Powers
The White Tiger, Ramin Bahrani
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Promising Young Woman, Emerald Fennell
Judas and the Black Messiah, Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
Minari, Lee Isaac Chung
Sound of Metal, Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
The Trial of the Chicago 7, Aaron Sorkin
BEST ANIMATED FEATURE FILM
Soul (Pixar)
Onward (Pixar)
Over the Moon (Netflix)
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)
BEST CINEMATOGRAPHY
Mank, Erik Messerschmidt
Judas and the Black Messiah, Sean Bobbitt
News of the World, Dariusz Wolski
Nomadland, Joshua James Richards
The Trial of the Chicago 7, Phedon Papamichael
BEST PRODUCTION DESIGN
Mank, Donald Graham Burt, Jan Pascale
The Father, Peter Francis, Cathy Featherstone
Ma Rainey’s Black Bottom, Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
News of the World, David Crank, Elizabeth Keenan
Tenet, Nathan Crowley, Kathy Lucas
BEST COSTUME DESIGN
Ma Rainey’s Black Bottom, Ann Roth
Emma, Alexandra Byrne
Mank, Trish Summerville
Mulan, Bina Daigeler
Pinocchio, Massimo Cantini Parrini
BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
Ma Rainey’s Black Bottom, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson
Emma, Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
Hillbilly Elegy, Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
Mank, Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff
Pinocchio, Dalia Colli, Dalia Colli and Francesco Pegoretti
BEST ORIGINAL SCORE
Soul, Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste
Da 5 Bloods, Terence Blanchard
Mank, Trent Reznor, Atticus Ross
Minari, Emile Mosseri
News of the World, James Newton Howard
BEST ORIGINAL SONG
Fight for You, (“Judas and the Black Messiah”)
Hear My Voice, (“The Trial of the Chicago 7”)
Húsavík, (“Eurovision Song Contest”)
Io Si (Seen), (“The Life Ahead”)
Speak Now, (“One Night in Miami”)
BEST FILM EDITING
Sound of Metal, Mikkel E.G. Nielsen
The Father, Yorgos Lamprinos
Nomadland, Chloé Zhao
Promising Young Woman, Frédéric Thoraval
The Trial of the Chicago 7, Alan Baumgarten
BEST SOUND
Sound of Metal, Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana
Greyhound, Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
Mank, Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
News of the World, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
Soul, Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
BEST VISUAL EFFECTS
Tenet, Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers
Love and Monsters
The Midnight Sky, Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
Mulan, Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
The One and Only Ivan, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
INTERNATIONAL FEATURE FILM
Another Round (Denmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romania)
The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)
BEST DOCUMENTARY FEATURE
My Octopus Teacher (Netflix)
Collective (Magnolia Pictures and Participant)
Crip Camp (Netflix)
The Mole Agent (Gravitas Ventures)
Time (Amazon Studios)
BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
Colette (Time Travel Unlimited)
A Concerto Is a Conversation (Breakwater Studios)
Do Not Split (Field of Vision)
Hunger Ward (MTV Documentary Films)
A Love Song for Latasha (Netflix)
BEST SHORT FILM – ANIMATED
If Anything Happens I Love You (Netflix)
Burrow (Disney Plus/Pixar)
Genius Loci (Kazak Productions)
Opera (Beasts and Natives Alike)
Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)
BEST SHORT FILM – LIVE ACTION
Two Distant Strangers
Feeling Through
The Letter Room
The Present
White Eye
Topics: Oscars
What do you think about last night’s winners?
Source: Movieweb
Before we let you go, we have officially launched our merch store! Check out all of our amazing apparel when you click here and type in GVN15 at checkout for a 15% discount!
Make sure to check out our podcasts each week including Geek Vibes Live, Top 10 with Tia, Wrestling Geeks Alliance and more! For major deals and money off on Amazon, make sure to use our affiliate link!